28/1/08

ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ

ΕΥΚΟΛΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ

Στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις επέστρεψε η Αναγέννηση επικρατώντας της Ακαδημίας Πατρών με 35-30. Η Αναγέννηση ανέβηκε πάλι στη 2η θέση ύστερα από την ήττα του Άρη Νικαίας στην Πάτρα από το Μινώταυρο με 26-24 στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Εκεί, όπου η Αναγέννηση θα ήθελε μία ισοπαλία για να ξαναμπεί στο παιχνίδι της ανόδου, αλλά το πέναλτι που έχασε ο Άρης στο τελευταίο λεπτό έδωσε τη νίκη στους πρωτοπόρους του Μινώταυρου.
Στον αγώνα του Σαββάτου η Αναγέννηση βρήκε πάλι την επιθετική της δύναμη
σκοράροντας 19 γκολ στο ημίχρονο και 35 συνολικά και δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία στην κατάκτηση της νίκης. Με επιθετικούς εκφραστές τον Μιλοσάβλεβιτς και τον Γκλουγκόφσκι είχε τις λύσεις σε κάθε αμυντικό σχήμα της Ακαδημίας. Η επιθετική όμως πληρότητα ήταν αυτή που έδωσε άλλο χρώμα στην Αναγέννηση, καθώς σκόραραν σχεδόν όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν. Ο Θεοχάρης και ο Σκανδάλης ήταν πολύ αποτελεσματικοί, ενώ και οι Διάρας και Ζήσης βρήκαν δίχτυα στο δεύτερο μέρος. Αν έδιναν περισσότερη βάση και στον αμυντικό τομέα, τότε η διαφορά θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη. Η ύψιστη μορφή της ήταν στο 53΄ (31-24) και στο 55΄ (32-25). Η Ακαδημία έκανε μία μικρή αντεπίθεση στο τέλος και κατάφερε να μειώσει σε 32-29, αλλά ο σέρβος άσσος της Αναγέννηση επανέφερε την ισσοροπία με δύο γκολ και όλα κύλησαν ομαλά.
Από τους φιλοξενούμενους ξεχωρίσαν οι μανουσέλης και Γεωργιάδης με 6 τέρματα έκαστος.

10΄: 8-3, 13-8, 19-15 / 22-19, 29-23, 35-30

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ : (Τσέλιος-Ντάλας) Μάκης Ε., Λάκκας, Θεοχάρης 5, Μιλοσάβλεβιτς 8 (1/1 πεν.) , Σκανδάλης 4 (1/1 πεν.), Ζήσης 5 (1/1 πεν.), Γιολδάσης 1, Τσέλιος 2, Μάκης Α., Διάρας 4, Γκλουγκόφσκι 6, Γιαμούρης, Μακρής, Ζορμπάς
ΑΚΑΔΗΜΙΑ : (Παπαγιαννόπουλος) Διαμαντόπουλος, Κουρής 1, Διαμαντόπουλος Α. 3, Παπαγιαννόπουλος Σ. 1, Παπαλέξης, Κβερνάτζε 4, Σινούρης Α. 4, Σινούρης Β. 1, Λύγκας, Μπέρτσιας 4, Μανουσέλης 6, Γεωργιάδης 6, Παπαγεωργίου