22/11/10

NEO ΔΙΠΛΟ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ

Ακόμη μία νίκη για την Αναγέννηση Άρτας στη δεύτερη έξοδό της για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Γιώργου Τσέλιου κατάφερε να φύγει νικήτρια και από το Βόλο κόντρα στον Κένταυρο Αγριάς με 13-20 και συνεχίζει αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας με 4 βαθμούς. Είναι βέβαια πολύ νωρίς για οποιαδήποτε πρόβλεψη,
αλλά σίγουρα φαίνεται ότι θέμα παραμονής - όπως πέρυσι - δε θα υπάρξει ούτε κατά διάνοια.

Η Αναγέννηση είχε από την αρχή καλό ξεκίνημα και για ακόμη μία φορά βασίστηκε στην πολύ καλή άμυνά της. Αν ήταν πιο ψύχραιμη στην επίθεση και περισσότερο αποτελεσματικοί οι μικροί κυρίως της ομάδας το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις πολύ νωρίς. Με τον Κωνσταντίνου τραυματία,  οι "μικροί" είχαν την ευκαιρία από τη θέση του δεξί εξτρέμ, αλλά ήταν άτυχοι, καθώς ο Ασλανίδης, τερματοφύλακας του Κένταυρου, τους νικούσε με την εμπειρία του. Παρόλα αυτά η Αναγέννηση βρήκε τις λύσεις με τους συνήθεις ύποπτους, Ντάλα, Τσέλιο, Λάκκα. Το σκορ ημιχρόνου ήταν πολύ χαμηλό. Το 6-10 άφηνε τους Βολιώτες ελπίδες για ανατροπή.
Στο δεύτερο μέρος η Αναγένννηση παρουσιάστηκε πιο προσεκτική και ανέβασε γρήγορα τη διαφορά και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για την κατάκτηση της νίκης. Καθοριστικές ήταν και οι αποκρούσεις του Γιαμούρη, ειδικά στα πέναλτι (3/3 αποκρούσεις), αλλά και του Τσατσαρώνη (1/1), που τον αντικατέστησε στα τελευταία επτά λεπτά και έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Οι Βολιώτες, που θα παλέψουν για την κατηγορία, έδειξαν πάθος στην άμυνα, αλλά πρέπει να βελτιώσουν πολύ τις επιθετικές τους επιλογές. Πάντως δηλώνουν ότι θα κάνουν το καλύτερο για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Αναγέννηση Άρτας : (Τσέλιος Γιώργος) Γιαμούρης, Γιολδάσης 1, Λάκκας 6, Τσέλιος 5, Ντάλας 2, Κολιούλης 2, Ζορμπάς 4, Γεροδήμος, Μακρής Στ., Μακρής Κ., Παπαλέξης, Τσατσαρώνης, Κωνσταντίνου

Το Σάββατο στις 6μμ. η Αναγέννηση θα αγωνιστεί για πρώτη φορά μπροστά στους φιλάθλους της κόντρα στον Δία Πολίχνης, ο οποίος είναι κι αυτός αήττητος, αλλά έχει τιμωρία -3 πόντους από την περσινή χρονιά. Θα είναι ντέρμπι και το γήπεδο πρέπει να γεμίσει.