6/12/09

ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 29-30

Δεν το είχε πιστέψει φαίνεται και πολύ η Αναγέννηση ότι μπορεί να κερδίσει και μπήκε πολύ χαλαρά στον αγωνιστικό χώρο με τη Νέα Ιωνία. Η κακή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο του Γιαμούρη είχε ως αποτέλεσμα η Νέα Ιωνία να βρεθεί μπροστά στο σκορ από την αρχή και να ποηγηθεί μάλιστα 10-14 στο 20΄. Το ημίχρονο όμως έκλεισςεμε την ισχνή διαφορά τους ενός γκολ (15-16).

Με μεγαλύτερη σοβαρότητα και καλύτερες επιθετικές επιλογές (Τσέλιος , Γρούμπας, Γιολδάσης και Μακρής) η Αναγέννηση ανέκτησε τα ηνία του αγώνα. Η άνοδος και του Γιαμούρη στο δεύτερο μέρος δυνάμωσε κράτησε χαμηλά το παθητικό. Το 23-19 στο 43΄έδειχνε ότι η Αναγέννηση είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η κούραση όμως του Τσέλιου και η επιλογή δύο μαν-του μαν σε Γρούμπα και Τσέλιο αποδιοργάνωσε την ομάδα. Το ματς έγινε ντέρμπι και το 26-26 έγινε 27-30 με κάκιστες επιλογές από τον νεαρό Ζορμπά. Η αντεπίθεση της Αναγέννησης στα τελέυταία λεπτά δεν ολοκήρώθηκε, αφού οι χαμένες ευκαιρίες στον αιφνιδιασμό ήταν καταδικαστικές.

Το τελικό 29-30 άφησε χαμηλά την Αναγέννηση στη βαθμολογία, αλλά σίγουρα είναι ακόμη πολύ νωρίς για τα πάντα, αφού οι ομάδες είναι όλες στο ίδιο επίπεδο και θα γίνουν πολλές ανακατατάξεις. Η νίκη θα την έφερνε ψηλά, αφού και η Ακαδημία έχασε από τον Πανιώνιο, αλλά....

Ξεχώρισε ο Τσέλιος με 10 γκολ, αλλά, όταν κουράστηκε, στην άμυνα δημιουργήθηκαν πολλά προβλήματα. Γιολδάσης 6, Γρούμπας και Μακρής 5, Ζορμπάς 2, Λάκκας 1.