11/12/10

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΣΕΡΙ ΣΤΟ ΑΜΥΝΤΑΙΟ

φώτο από το florinasport.gr (του Ηλία Ιωαννίδη)

Δε βρέθηκε ποτέ στο γήπεδο του Αμυνταίου η Αναγέννηση Άρτας και η ήττα ήρθε φυσιολογικά με 31-23 από τον Αμύντα, που σημειωτεόν δεν είχε βαθμούς και έκανε μόλις την πρώτη του νίκη.

Η Αναγέννηση ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα και έκανε πάρα πολλά λάθη, που σε συνδυασμό με τα άστοχα σουτ, την έφεραν πίσω στο σκορ από την αρχή. Το τάιμ άουτ στο 10-4 δεν αφύπνισε τους παίκτες και το Αμύνταιο προηγήθηκε 15-7. Στο σημείο αυτό η Αναγέννηση έκανε ένα μικρό ξέσπασμα για να επανέλθει στο ματς, μείωσε 15-12 και το ημίχρονο έκλεισε 16-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος η Αναγένννηση προσπάθησε να διεκικήσει κάτι καλύτερο, όμως φαινόταν ότι τίποτε δε λειτουργούσε σωστά. Η αμυντική γραμμή δεν ήταν σθεναρή και οι επιθέσεις σταματούσαν πάνω στον πολύ καλό τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Στέφανο Φουδούλη, που απεσώβησε πάρα πολλά τετ-α-τετ των φιλοξενουμένων με αποτέλεσμα το εύθραυστο 17-14, 20-18 και 22-20 να μετατραπεί σε 29-22 και κάπου εκεί όλα να τελειώσουν. Το τελικό 31-23 σκόρπισε απογοήτευση στην Αναγέννηση, που δεν είχε κανέναν παίκτη σε καλή μέρα (μικρή εξαίρεση αποτέλεσε ο Κωνσταντίνου) και φυσιολογικά ηττήθηκε από τον πιο παθιασμένο Αμύντα του Σκοπιανού Τοντορόφσκι

Πλέον η Αναγένννηση ισοβαθμεί με τον Άρη Θεσσαλονίκης στην 1η θέση και πρέπει να καλύψει αυτή την ήττα με νίκη επί της Δράμας στο κλειστό της Άρτας την Κυριακή στις 4μμ.

Ο Τσέλιος με 9 τέρματα πρώτος σκόρερ, 5 πέτυχε ο Κωνσταντίνου, 3 ο Ζορμπάς, 2 ο Στ. Μακρής και από 1 οι Ντάλας, Λάκκας, Γιολδάσης και Κ. Μακρής. Το σκορ στα 10λεπτα: 6-3, 11-5, 16-12 (ημίχρονο), 19-14, 25-20, 31-23.

ΑΜΥΝΤΑΣ : Παπαχρήστου 3, Κάντσης 2, Αβραμίδης 4, Παναγιωτίδης 2, Φουδούλης, Ατματζίδης 4, Ηλίας, Μπουκουβάλας 8, Χατζημηνάς 1, Τότης 8, Παπαχρήστου 1.