12/1/09

ΑΚΛΟΝΗΤΗ ΣΤΗ 2η ΘΕΣΗ

"ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟΥΣ ΜΑΣ"

Μπορεί να μην απέδωσε τα αναμενόμενα στο πρώτο ημίχρονο με τον Πανιώνιο και να βρισκόταν πίσω στο σκορ, η στόφα όμως της μεγάλης ομάδας υπάρχει στην Αναγέννηση και γι' αυτό δε χρειάστηκε παρά κάποια λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα και να διατηρηθεί ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα.
Το 10-12 του τραγικού πρώτου ημιχρόνου και η κάκιστη άμυνα μετουσιώθηκε γρήγορα σε ατσάλινη άμυνα κυρίως χάρη στην είσοδο του Μιχαήλ (ήρθε από την Κύπρο ακριβώς την ώρα του παιχνιδιού), που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης και έγινε 13-12. Από το σημείο εκείνο η ψυχολογία της Αναγέννησης εκτινάχθηκε και με μπροστάρηδες τους Κερκαπόλυ, Γιολδάση και Τοντορόφσκι πήρε διαφορά (19-15 στο 48΄και 23-17 στο 55΄). Η νίκη άλλωστε θα ερχόταν εύκολα ή δύσκολα, καθώς η Αναγέννηση είναι κλάσης ανώτερη από τον Πανιώνιο, που δείχνει συμβιβασμένος με τον υποβιβασμό. Ας σημειωθεί ότι οι παίκτες της Αναγέννησης βρήκαν μπροστά τους και έναν εκπληκτικό τερματοφύλακα, τον Φλεμετάκη, που πραγματικά έκανε ρεσιτάλ αποκρούσεων σε όλο το παιχνίδι και κράτησε τον Πανιώνιο μέσα στο παιχνίδι.
Πολύ καλός ήταν και ο Τσέλιος, που δεν ξεκίνησε βασικός (λόγω του ότι είχε παίξει ποδόσφαιρο νωρίτερα με την Αμβρακία Κωστακιών!!!!!!), αλλά βλέποντας ότι οι επιθετικοί της ομάδας δε βρίσκονταν σε καλή μέρα, αποτέλεσε τον επιθετικό οίστρο της Αναγέννησης με σημαντικά γκολ.
Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε και ο Γεωργίου με 10 γκολ, ενώ ελπιδοφόρος ο πίβοτ Μωραϊτης με πολύ καλές κινήσεις.
Η Αναγέννηση, λοιπόν, είναι κοντά στους 3 στόχους, που έχει θέσει από την αρχή. Την παραμονή της στην Α2, την άνοδο στην Α1 (αν έρθει επιθυμητή) και το πιο σημαντικό, την συνέχιση και ύπαρξη μίας ομάδας που στηρίζεται σε μία εκπληκτική και μοναδική σχέση φιλίας, που πασχίζει για την ιδέα της Αναγέννησης και κρατά ψηλά τα σκήπτρα της πόλης μαζί με τη γυναικεία ομάδα και το βόλλεϋ (με δεδομένα τα συμβαίνοντα στο ποδοσφαιρικό τμήμα-δεν αναφέρομαι φυσικά στους ποδοσφαιριστές και προπονητές, που αποτελούν τιμή για την πόλη) (ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

10΄ : 3-3, 7-7, 10-12 / 14-14, 19-17, 25-21

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Τσέλιος-Γιαμούρης) : Γιολδάσης 5, Λάκκας 2, Κερκαπόλυ 5 (2/4 πεν.), Τοντορόφσκι 3, Κωνσταντίνου 2, Ζορμπάς 1, Μακρής, Τσέλιος 5, Τσιάτσος 1, Μάτος, Γρούμπας, Γεροδήμος, Μιχαήλ 1.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μόρφας) : Αναγνωστόπουλος, Παπάζογλου 1, Ραντόπουλος-Λίγκας, Νείλας, Λάγιος 4, Καψάλης, Σακελλαριάδης 9, Γεωργίου 10 (2/2 πεν.), Μωραϊτης 5, Φλεμετάκης, Βασιλάτος, Αθανασίου 1.