ΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ
22 - 27

Στοιχεία μεγάλης ομάδας παρουσίασε ακόμη μία φορά η Αναγέννηση και κατάφερε να φύγει νικήτρια από τη δύσκολη έδρα της Νέας Ιωνίας με 22-27 και να διατηρηθεί σε τροχιά ανόδου, αφού ισοβαθμεί στη 2η θέση με την έτερη Αναγέννηση του Βύρωνα και ένα μόλις πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Κύδωνα Χανίων.

Η ομάδα των Γιαμούρη-Τσέλιου ξεκίνησε πολύ αποφασισμένη έχοντας στη σύνθεσή της τον Τοντορόφσκι, που φανέρωσε τις αρετές του και έδειξε ότι πλέον η Αναγέννηση θα στηρίξει πολλά στις δυνατότητές του. Με πολύ καλή αμυντική γραμμή και το Γιαμούρη σε μεγάλη μέρα πήρε προβάδισμα 3-9 στο 10΄και έδειξε ότι ήθελε να καθαρίσει τον αγώνα. Ο Ούγγρος Κερκαπόλυ είχε πάλι κέφια και όλη η επιθετική γραμμή αποτελούσε απειλή για την εστία του Χαραλαμπάκη, που αντικαταστάθηκε πολύ γρήγορα από τον Ρομπόκο. Το 5-10 όμως του 16΄ εξανεμίστηκε καθώς ο τραυματισμός του Τοντορόφσκι, που δέχτηκε το βίαιο χτύπημα από δύο παίκτες της Νέας Ιωνίας, αποσυντόνισε την Αναγέννηση και η άμυνα παρουσίασε κενά. Η Νέα Ιωνία αναθάρρυσε και μείωσε σε 8-11 και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 14-12!!!!

Οι φωνές του προπονητικού δίδυμου στην ανάπαυλα αφύπνισαν τους παίκτες και η αλλαγή της άμυνας σε πιεστικό 5-1 σε συνδυασμό με την επιστροφή του Τοντορόφσκι στον αγώνα θωράκισε την Αναγέννηση και κατάφερε να μη δεχτεί γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο του β΄μέρους. Η Αναγέννηση απέκτησε προβάδισμα (14-17). Κάποιες διαιτητικές αποφάσεις των πολύ κακών Τσιρίκου και Ρούπα εκνεύρισαν τους παίκτες της Αναγέννησης και οι δίλεπτες των Γεροδήμου, Τοντορόφσκι στο 41΄ άφησε την ομάδα με 4 παίκτες γηπέδου και η Νέα ιωνία ισοφάρισε 18-18. Η Αναγέννηση όμως είχε πάθος, ψυχή και πήρε εκ νέου μία διαφορά 2-3 γκολ και με δύο τέρματα του καταπληκτικού Κύπριου Μιχαήλ σφράγισε τη νίκη (21-15 στο 58΄). Το τελικό 22-27 πανηγυρίστηκε έντονα από όλους και τώρα όλοι σκέφτονται το παιχνίδι σταθμό της επόμενης εβδομάδας στοΛ ουτράκι. Με νέα νίκη η Αναγέννηση θα μπει για τα καλά στο χορό της ανόδου, αφού ακολουθεί πιο βατό πρόγραμμα , θεωρητικά πάντα.

Εντυπωσιακός ο επιθετικός πλουραλισμός της Αναγέννησης και ο αμυντικός ογκόλιθος του δευτέρου ημιχρόνου, Γιώργος Γεροδήμος

10: 3-9, 7-10, 14-12 / 15-18, 19-21, 22-27

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ : ( Γιαννακού) Τζάνος, Ακριδόπουλος 1, Βασιλόπουλος 4, Βαλούρδος 7, Τοπαλίδης 2, Παππάς, Παπουτσής 5, Μπένιας 1, Χαλκιάς 1, Χαραλαμπάκης, Κρατήρας, Χρόνης, Ρομπόκος
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ : (Τσέλιος-Γιαμούρης) Λάκκας, Τοντορόφσκι 3, Γιολδάσης 4, Τσέλιος 4, Τσατσαρώνης, Παχάκης, Γεροδήμος, Κερκαπόλυ 10, Τσιάτσος 2, Γιαμούρης, Μιχαήλ 4, Πολίτης, Μάτος