16/2/09

ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗ Η ΑΝΑΓΕΝΝΝΗΣΗ

ο Κερκαπόλυ (14 γκολ) εκτελεί το Μαγκαφουράκη

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο του Γιαμούρη, που έκανε σωρεία επεμβάσεων περιλαμβανομένων και 6 αποκρούσεις πέναλτι συνολικά η Αναγέννηση ισοπέδωσε το Βύρωνα και τον έβαλε σε περιπέτειες, καθώς στη 2η θέση ισοβαθμούν Λουτράκι, Βύρωνας και Θρίαμβος με 16 πόντους, ενώ η Αναγέννηση ακολουθεί με 14. Αυτές οι ομάδες θα παλέψουν για τις 3 από τις 4 θέσεις που δίνουν την παραμονή με επιπλέον συναγωνιστή τον Άρη Νικαίας, που έχει 13 πόντους και βρίσκεται στην 6η θέση.

Η Αναγέννηση, που ήταν άρτια στημένη σε αυτόν τον αγώνα από το νέο προπονητή της, Χρήστο Χρήστου, που ανέλαβε τις τύχες της μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος , δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα λόγω των χαμένων ευκαιριών στην επίθεση και τη χαλαρότητα στην άμυνα. Όλο το πρώτο ημίχρονο πήγαινε γκολ-γκολ με την Αναγέννηση Βύρωνα να προηγείται στο 26΄ με 15-17. Ένα σερί όμως 4-0 για την τοπική Αναγέννηση έφερε το σκορ στο 19-17, με το Βύρωνα να μειώνει σε 19-18 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ένα εκπληκτικό δωδεκάλεπτο έφερε την Αναγέννηση σε θέση ισχύος και μετέτρεψε το σκορ σε 29-20 με ηγέτη στην επίθεση το φανταστικό Κερκαπόλυ με υποστηρικτές τους Τσέλιο και Τοντορόφσκι. Αψογη όμως ήταν και η αμυντική γραμμή (πολύ καλός ο Πολίτης) με όλους τους παίκτες να σπάνε κόκκαλα στην κυριολεξία. Η Αναγέννηση έδειξε ότι απέκτησε ηρεμία και αυτοσυγκέντρωση στην επίθεση και σίγουρα ο προπονητής στον πάγκο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ψυχολογία με τους Τσέλιο και Γιαμούρη απεφορτισμένοι να αποδίδουν τα μέγιστα. Το 33-24 του 54΄ ήταν και το επισφράγισμα της νίκης. Απο εκεί και πέρα κάποιες αλλάγες και λίγο η χαλαρότητα έφεραν το σκορ από 36-27 στο τελικό 36-30, το οποίο δίνει και το πλεονέκτημα ισοβαθμίας στην Αναγέννηση, αφού στον πρώτο γύρο είχε ηττηθεί με 5 γκολ διαφορά.

Πολύ καλή απόδοση είχε ο Γρούμπας με άμυνα γρανίτη και δύο γκολ δείχνοντας ότι η εμπείρια του είναι πολύτιμη για την ομάδα.

Πολύ καλοί οι διαιτητές Τσάμος και Ανταλής με κάποια λάθη όμως στο πρώτο ημίχρονο εις βάρος της Άρτας.

10' : 6-6, 13-13, 19-18 / 28-20, 30-23, 36-30
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ : (Χρήστου) Μάκης, Λάκκας 2, Τοντορόφσκι 6, Κωνσταντίνου 1, Τσέλιος 5, Μιχαήλ 3, Ζορμπάς, Πολίτης 1, Παχάκης, Γρούμπας 2, Γεροδήμος, Κερκαπόλυ 14 (9/10 πεν.), Γιολδάσης 2, Γιαμούρης.
ΒΥΡΩΝΑΣ : (Μυλωνάς) Μαγκουφαράκης, Κωνσταντινίδης 5 (0/1 πεν.), Θηβαίος 1, Βότσης 4 (1/3 πεν.), Τζανακάκης, Νικολακόπουλος 6 (1/1 πεν.), Στουμπής , Βασιλόπουλος 3, Μάνθος 4, Μήλιος 4 (0/1 πεν.), Χατζηαθανασίου 3 (3/5 πεν.)