31/3/08

ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΝΙΚΗ

ΥΠΕΤΑΞΕ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΜΕ 28-21

Μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό της πρόσθεσε η Αναγέννηση και διατηρήθηκε στη 2η θέση της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Η ομάδα του Γιώργου Τσέλιου, που σημειωτέον ήταν απών λόγω συμμετοχής με την Εθνική Ομάδα Αστυνομίας στα προκριματικά του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στην Ελβετία, απέδωσε ικανοποιητικά στο δεύτερο κυρίως μέρος και μετέτρεψε το ισόπαλο 13-13 του ημιχρόνου στο επιβλητικό 28-21. Ηγετής της Αναγέννησης ακόμη μία φορά ο σέρβος Μιλοσάβλεβιτς, που πέτυχε 12 γκολ (7 στο δεύτερο), ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν οι Ζησης στον επιθετικό τομέα και ο Γιολδάσης στην άμυνα (πέτυχε και ένα εντυπωσιακό γκολ με φαλτσάκι, που ξεσήκωσε τους φιλάθλους).
Το πρώτο μέρος ξεκίνησε καλά για την Αναγέννηση. Το 4-1, 8-5 και 9-6 στο 17΄και το 11-8 στο 23΄ έδειχνε ότι η Αναγέννηση θα είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη, αλλά η κακή αμυντική γραμμή έδωσε την ευκαιρία στη Νέα Ιωνία να ισοφαρίσει με τη λήξη του ημιχρόνου σε 13-13.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση ισχυροποίησε τηνν αμυντική της γραμμή μετά το 40΄και με εκπληκτικό σερί 9-2 άλλξε την εικόνα του παιχνιδιού. Το 19-19 του 42΄ έγινε 28-21 και η νίκη ήταν γεγονός. Οι παίκτες της Νέας Ιωνίας προσπαθούσαν με συνεχόμενες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές και με αργό ρυθμό να χαλάσουν τον αγώνα, αλλά δεν τα κατάφεραν τελικά. Οι διαιτητές απέβαλαν στο 57΄ τον Κούτση για εξύβριση προς το Διάρα για ένα δυνατό μαρκάρισμα, που κόστισε και την αποβολή του αρτινού παίκτη. Ο Διάρας όμως απεβλήθη μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Με κόκκινη κάρτα απεχώρησαν και οι Γκλουγκόφσκι (Αναγέννηση), Τοπαλίδης και Κηπουρός (Νέα Ιωνία) λόγω τριών διλέπτων.
Η Αναγέννηση σε πολλούς αγώνες της παρουσιάζει αυτά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της ειδικά με τις μικρές ομάδες, αλλά μόλις δυναμώσει η αμύνα της και ανεβεί και η απόδοση του τερματοφύλακα Γιαμούρη, τότε δε φοβάται κανένα αντίπαλο. Ακριβώς αυτό συνέβη και στο σαββατιάτικο παιχνίδι. Γι΄αυτό πρέπει να προσέξει τους επόμενους δύο αγώνες με τους κατώτερους Λεωνίδα και Παράδεισο, ώστε να παραμένει στη 2η θέση.
***Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Μινώταυρος Πάτρας θα τιμωρηθεί με αφαίρεση 3 βαθμών λόγω μη συμμετοχής στα ηλικιακά τμήματα και έτσι η διαφορά θα μειωθεί στους 2 πόντους, οπότε όλα είναι πιθανά. Η Αναγέννηση όμως δεν εθνοείται στην ισοβαθμία, αφού είχε ηττηθεί στην Πάτρα με 7 γκολ και είχε καρδίσει στην Αρτα με 3.

10 : 6-3, 9-8, 13-13, 18-18, 21-19, 28-21

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ντάλας) Γεροδήμος, Λάκκας 1, Ζορμπάς, Μιλοσάβλεβιτς 12, Μακρής, Ζήσης 7 (3/3 πεν.), Γιολδάσης 2, Μάκης Α., Σκανδάλης 3 (2/2 πεν.), Διάρας 1, Μάκης Ε., Μηλιώνης, Γκλουγκόφσκι 2, Γιαμούρης
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Γιαννακού) Κούτσης 6 (2/2 πεν.), Βασιλόπουλος 2, Τοπαλίδης 5, Ακριδόπουλος 2, Βώρος, Παπουτσής 3 (1/2 πεν.), Βώρος, Βαλούρδος 3, Κηπουρός , Χρόνης